Munkabiztonság
A munkabiztonság: az egészséges munkavégzés technikai, műszaki és szervezési feltételrendszere. Meghatározza a munkakörülményeket és a munkavégzés szabályait. Célja a balesetek megelőzése, a bekövetkezett balesetek vizsgálata, az ismétlődések megakadályozása.
Feladata a veszélyforrások feltárása, kiküszöbölése, vagy erre való felkészítés.
A munkavédelem két fő területe:
- munkabiztonság (az egészséges munkavégzés műszaki, technikai és szervezési feltételrendszere)
- foglalkozás-egészségügy (a különböző munkakörök higiéniás követelményei tartoznak ide)
A munkabiztonság célja:
- baleset megelőzés
- a bekövetkezett balesetek vizsgálása
- az ismétlődések megakadályozása
A nem megfelelő tárgyi és/vagy személyi feltételek mellett végzett munkavégzésből származó balesetek sújtják a munkavállalót, munkáltatót és a társadalmat.
Valóban olyan feladat ez, amelyben csak valamennyi érintett (munkáltató és munkavállaló) rendkívül erős elkötelezettsége, és a feladatok rendszerbefoglalása, és a teljesítések igazolhatósága hozhat és tarthat fenn igazi eredményt.
Munkavédelmi képviselő képzéseinken a munkavédelmi ismeretek oktatása és munkavédelmi képviselői kompetenciák ismertetése mellett, oktatóink törekszenek egy úgynevezett munkabiztonsági szemlélet kialakítására.
A munkavédelmi képviselők feladata az is, hogy képviselje ezt a szemlélet módot. A biztonsághoz való helyes viszony és szemlélet, általában hiányzik az emberek gondolkodásmódjából.
A munkavédelem, vagyis a munkahelyi biztonság elsősorban a baleset-megelőzésen alapszik; a munkabiztonság tárgyai a munkavállalók, minden dolgozó ember, de még azok is, akik meglátogatnak egy munkahelyet.
A munkabiztonság javításának módjai:
- kockázatértékelés
- oktatás és képzés
- a balesetek és balesetveszélyes helyzetek tapasztalatainak a felhasználása
- munkavédelmi kampányok
- a felső vezetésnek a biztonság iránti elkötelezettsége
- a munkavállalók biztonság iránti elkötelezettsége
- a biztonság mérése
- a zéró baleset célkitűzése
Szükség van a vezetők elkötelezettségére az egészség irányítási- valamint a munkahelyi biztonság rendszerek iránt, azért, hogy a munkabiztonság javuljon. Ezek az egymást erősítő munkavédelmi technikák lényegében akkor működnek a leghatékonyabban, ha együtt használják őket.
A biztonságot, a fenntartása mellett, folyamatosan javítani kell. Amennyiben mégis előfordul baleset, ez azt jelzi a vezetőségnek, hogy valami nem működött jól, még jobban oda kell figyelni a biztonsági kultúrára, a munkahelyi balesetek gyökereinek a megtalálására.
A munkabiztonság javításának az előnyei:
- csökkenő kockázatok
- kevesebb munkabaleset
- alacsonyabb költségek
- a jogi eljárások veszélyének a csökkenése
- nő a termelékenység
- hírnév
Egy jól működő irányítási rendszerben kulcsfontosságú szerepe van a balesetek megelőzésében a jól felkészített és a biztonság iránt elkötelezett munkavédelmi képviselőnek.